Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
Lively mix of fresh blueberries, red pepper, whole-grain penne pasta and field greens tossed with a blueberry vinaigrette.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 3.21 of 5 (114 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- For the Blueberry Vinaigrette:
- 1/2 cup fresh blueberries
- 2 tablespoons extra virgin olive oil
- 2 tablespoons balsamic vinegar
- 1/2 teaspoon Dijon mustard
- 2 teaspoons honey
- 1/4 teaspoon salt
- For the Salad:
- 1 1/2 cups fresh blueberries
- 3 cups cooked whole grain penne pasta (cooled)
- 12 ounces cooked chicken breast (sliced)
- 4 cups field greens
- 1/2 cup red onion (chopped)
- 1 medium red bell pepper (chopped)
Directions
- Blend vinaigrette ingredients in a blender, set aside.
- In a medium size bowl, toss all ingredients with dressing.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 433.62 |
| Total Fat | 12.29 g |
| Saturated Fat | 2.05 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 84.03 mg |
| Carbohydrates | 49.73 g |
| Dietary Fiber | 7.34 g |
| Total Sugars | 13.78 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 33.8 g |
| Calcium | 44 mg |
| Potassium | 668 mg |
| Sodium | 218.27 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 103 mg |
| Phosphorus | 364 mg |
| Selenium | 65 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 149 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 51 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 86 mcg |
| Folate | 70 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 13 mg |
| Choline | 85 mg |
Notes
Weekly Meal Planning Tip: When you're planning a dinner with chicken cook up extra chicken breast and refrigerate for use in this salad.
Recipes you may also like
- Vegetable Chili
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Pasta with Chickpeas, Tomato, and Spinach
- Chicken and Spanish Rice
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
- Fruity Thai Pita Pockets
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/blueberry-chicken-pasta-salad-field-greens. Federal works are public domain in the United States.