Vegetable Chili
Chunks of zucchini, sweet potatoes, and frozen corn add a creative twist to this chili dish. Combined with canned beans and diced tomatoes this tasty one-pot meal will hit the spot.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 2 cups
- Rating
- 3.28 of 5 (47 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3 1/2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil
- 2 yellow onions, peeled and coarsely chopped
- 2 zucchinis, cubed
- 2 sweet potatoes, cubed
- 3 cloves garlic, minced
- 2 teaspoons ground cumin
- 2 tablespoons chili powder
- 2 teaspoons dried oregano
- 3 16-ounce cans low-sodium dark red kidney beans, drained and rinsed
- 2 14.5-ounce cans no salt added diced tomatoes
- 2 cups frozen corn
Directions
- Put the pot over medium heat and when it is hot, add the oil.
- Add the onions, zucchini, sweet potatoes, garlic, and spices and cook, stirring from time to time, for 20 minutes.
- Add the kidney beans and tomatoes.
- Stir and cook, covered, until the squash is tender, about 30 minutes.
- Add the corn and cook until warmed throughout.
- Serve right away or transfer to a container once cooled.
- Refrigerate up to 5 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 435.33 |
| Total Fat | 8.48 g |
| Saturated Fat | 1.44 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 77.18 g |
| Dietary Fiber | 23.4 g |
| Total Sugars | 18.59 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.85 g |
| Calcium | 211 mg |
| Potassium | 1713 mg |
| Sodium | 440.51 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 7 mg |
| Magnesium | 156 mg |
| Phosphorus | 444 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 488 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 49 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 133 mcg |
| Thiamin | 1.4 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 125 mg |
Recipes you may also like
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
- Pasta with Chickpeas, Tomato, and Spinach
- Potato Spinach Lasagna
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Broccoli Alfredo
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-chili. Federal works are public domain in the United States.