Pasta with Chickpeas, Tomato, and Spinach
Chickpeas, tomatoes, spinach, and a hint of rosemary make this delicious pasta dish. Served warm with a sprinkle of Parmesan, this quick and easy recipe makes a perfect weeknight meal.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.47 of 5 (175 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 small yellow onion, chopped into 1/4 pieces
- 8 ounces whole wheat pasta (such as rotini or shells)
- 1 tablespoon vegetable oil
- 2 cloves garlic, minced
- 2 carrots, diced into 1/4-inch pieces
- 1 celery stalk, diced into 1/4-1/2-inch pieces
- 1/2 teaspoon dried rosemary
- 1 16-ounce can low sodium chickpeas, drained and rinsed
- 1 14.5-ounce can no salt added diced tomatoes (including the liquid)
- 2 cups spinach, chopped
- 1/2 teaspoon chopped red pepper flakes (optional)
- 1/4 cup grated Parmesan cheese
Directions
- To cook the pasta, fill a pot with water and bring to a boil over high heat.
- When the water is boiling, add the pasta and cook until just tender, about 12 minutes.
- Just before draining, reserve 1 1/2 cups of the pasta water.
- Drain the pasta and set aside.
- While the pasta is cooking, prepare the sauce: Put a skillet on the stove over medium-low heat and when it is hot, add the oil.
- Add the garlic, onion, carrots, celery, and rosemary and cook until the garlic is golden, about 10 minutes.
- Add the chickpeas and using a fork, lightly mash half of them.
- Add the reserved pasta water and tomatoes and cook 10 minutes.
- Add the pasta and spinach to the skillet mixture and cook until the spinach is tender and most of the liquid has been absorbed by the pasta, about 10 minutes.
- Add the red pepper flakes, if desired.
- Mix well and serve immediately, garnished with Parmesan cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 437.24 |
| Total Fat | 10.29 g |
| Saturated Fat | 1.98 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.3 mg |
| Carbohydrates | 74.24 g |
| Dietary Fiber | 14.94 g |
| Total Sugars | 9.82 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.46 g |
| Calcium | 173 mg |
| Potassium | 745 mg |
| Sodium | 273.79 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 148 mg |
| Phosphorus | 370 mg |
| Selenium | 63 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 299 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 72 mcg |
| Folate | 94 mcg |
| Thiamin | 0.9 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 52 mg |
Notes
Kale can be used instead of spinach.
Recipes you may also like
- Chicken and Spanish Rice
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Vegetable Chili
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
- Popcorn Treats
- Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
- Potato Spinach Lasagna
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-chickpeas-tomato-and-spinach. Federal works are public domain in the United States.