Popcorn Treats
A great snack for adults and kids. A crunchy and sweet treat, enjoy this snack by yourself or double the recipe and share it with a group of friends.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe (129g)
- Rating
- 2.91 of 5 (94 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 2 tablespoons margarine (melted, or butter)
- 5 cups popcorn (popped)
- 3/4 cup raisins
- 1 cup shredded wheat (bite-size)
- 1 tablespoon sugar (brown or white)
- 1 1/4 teaspoons cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Pop popcorn.
- Mix popped corn, raisins, and cereal in a large bowl.
- Mix sugar and cinnamon in small dish.
- Drizzle melted margarine or butter over mixture.
- Add sugar and cinnamon mixture.
- Shake or stir until all ingredients are evenly distributed.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 440.95 |
| Total Fat | 9.85 g |
| Saturated Fat | 1.91 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.14 mg |
| Carbohydrates | 87.4 g |
| Dietary Fiber | 9.38 g |
| Total Sugars | 45.63 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 7.34 g |
| Calcium | 63 mg |
| Potassium | 557 mg |
| Sodium | 112.2 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 60 mg |
| Phosphorus | 164 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 117 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Chicken and Spanish Rice
- Pasta with Chickpeas, Tomato, and Spinach
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Tuna Apple Salad Sandwich
- Broccoli Alfredo
- Grape and Cashew Salad Sandwich
Source
Recipe by: Montana State University Extension — Nutrition Education Programs
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/popcorn-treats. Federal works are public domain in the United States.