Grilled Pineapple Ginger Glazed Chicken with Zucchini and Peppers
Fresh pineapple chunks and an easy glaze made with pineapple juice add tropical and zingy flavors to grilled chicken.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.64 of 5 (107 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- For the glaze:
- 1 1/2 cups pineapple juice (12-ounce bottle)
- 1/4 cup apple cider vinegar
- 3 tablespoons brown sugar
- 1 1/2 tablespoons soy sauce, reduced sodium
- 1 tablespoon minced ginger
- 1 tablespoon Dijon mustard
- 1 cup whole wheat couscous, dry
- 1 pound chicken breast, boneless, skinless (cut into 4 portions)
- 1 tablespoon olive oil
- 1/8 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon pepper
- 1 sweet yellow onion, cut into wedges
- 2 large zucchini, cut into chunks
- 1 red pepper, cut into 8 strips
- 1 orange pepper, cut into 8 strips
- 8 pineapple spears (2-1/2 x 1-1/4 inch, about 1 ounce each)
- 1 green onion, sliced
Directions
- To make the glaze, combine pineapple juice, vinegar, brown sugar, soy sauce, ginger and mustard in a medium saucepan set over medium-high heat.
- Bring to a boil; boil for about 15 minutes.
- Preheat grill to medium heat.
- Cook couscous according to package directions.
- While couscous is cooking, toss chicken breast with oil, salt and pepper.
- Grill chicken, for 2 minutes per side or until grill-marked.
- Continue to grill, basting and turning with Pineapple Ginger Glaze, for 5 to 6 minutes or until cooked.
- Grill onion, zucchini, red pepper, orange pepper and pineapple spears, basting with Pineapple Ginger Glaze, for 3 to 5 minutes or until grill-marked and tender.
- Serve chicken with vegetables and pineapple over couscous.
- Garnish with green onions.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 441.06 |
| Total Fat | 7.16 g |
| Saturated Fat | 1.31 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 75.06 mg |
| Carbohydrates | 63.62 g |
| Dietary Fiber | 5.2 g |
| Total Sugars | 28.45 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 30.77 g |
| Calcium | 79 mg |
| Potassium | 967 mg |
| Sodium | 389.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 85 mg |
| Phosphorus | 284 mg |
| Selenium | 56 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 103 mcg |
| Vitamin B6 | 1.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 185 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 87 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 86 mg |
Notes
Serve with 8 ounces non-fat milk.
Recipes you may also like
- Peppers Stuffed with Rice and Beans
- Grilled Steak and Peppers Salad with Pears
- Chicken and Spanish Rice
- Pasta with Chickpeas, Tomato, and Spinach
- Brown Rice with Sizzling Chicken and Vegetables
- Vegetable Chili
- Curried Brown Rice with Pumpkin Seeds, Apricots and Spinach
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grilled-pineapple-ginger-glazed-chicken-zucchini-and-peppers. Federal works are public domain in the United States.