Chicken and Rice
This one skillet meal makes a quick, tasty, and healthy weeknight dinner.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (297g)
- Rating
- 3.84 of 5 (200 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 whole chicken, cut up, skin removed
- 1 medium green pepper, chopped
- 1 onion, chopped
- 3 garlic cloves, minced
- 2 tomatoes, chopped
- 2 1/4 cups chicken broth, low-sodium
- 1 bay leaf
- salt (to taste, optional)
- pepper (to taste, optional)
- 1 cup rice, uncooked
- 1 cup peas
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large skillet heat oil over medium-high heat and brown chicken on both sides.
- Add green pepper, onion, and garlic and cook for about 5 minutes.
- Add tomato, chicken broth, bay leaf.
- Add salt & pepper to taste.
- Cover and cook for 20 minutes.
- Add rice, stir well, cover and simmer for 20-30 minutes longer, or until all liquid has been absorbed and chicken is tender.
- Add peas, cook until hot.
- Remove bay leaf before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 378.63 |
| Total Fat | 11.67 g |
| Saturated Fat | 2.57 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 72.23 mg |
| Carbohydrates | 37.11 g |
| Dietary Fiber | 2.53 g |
| Total Sugars | 3.89 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 30.09 g |
| Calcium | 46 mg |
| Potassium | 489 mg |
| Sodium | 122.74 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 270 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 54 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 124 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 11 mg |
| Choline | 82 mg |
Recipes you may also like
- Easy Oven Packet Caribbean Tilapia with Pears and Carnival Roasted Potatoes
- California Avocado Super Summer Wrap
- Eve’s Tasty Turkey Tetrazzini
- Blueberry Baked Oats
- Slow Cooker Beans
- Baked Lemon Chicken
- Zucchini Casserole
- Curried Quinoa and Cauliflower
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book: Taste of the World — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/arroz-con-pollo-chicken-and-rice. Federal works are public domain in the United States.