Easy Oven Packet Caribbean Tilapia with Pears and Carnival Roasted Potatoes
Enjoy a taste of the Caribbean with seasoned vegetables, tilapia and pears, baked in no-fuss foil or parchment packets.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of the recipe
- Rating
- 3.53 of 5 (141 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- For the Carnival Roasted Potatoes:
- 2 small red potatoes
- 2 small Yukon potatoes
- 1/2 yellow bell pepper, cut into 1" chunks
- 1 cup green beans (fresh, frozen, or canned)
- 1 Roma tomato, cut into wedges
- 2 tablespoons chopped white onion
- 1 clove garlic, minced
- 1/2 teaspoon cumin
- 1/4 teaspoon salt (optional)
- 1 tablespoon olive oil
- For the Tilapia Oven Packets:
- 1 pound tilapia fillets, fresh, or frozen (4-4-oz tilapia fillets)
- 1 tablespoon salt-free Caribbean citrus seasoning blend
- 2 teaspoons olive oil
- 3 D'Anjou pears (medium)
- aluminum foil
Directions
- Heat oven to 425 °F. Scrub potatoes under running water, cut into 1-inch chunks.
- In a large bowl, toss potatoes with other vegetables, seasonings, and olive oil.
- Spread mix in a 2-quart baking dish and place in oven.
- Roast until potatoes and other vegetables are tender, about 30 to 40 minutes.
- About 15 minutes after the potato dish was placed in the oven, put in a baking sheet with fish packets, prepared as follows: Brush fish with olive oil, coat with seasoning blend.
- Place each filet in the center of a square of aluminum foil (or substitute foil with parchment paper).
- Cut pears into quarters and core; slice into thin wedges (about 8 to 12 per pear).Top fish with pear wedges.
- Bring the foil over the fish and fruit.
- Fold and pinch the seams.
- Place foil packets on a baking sheet.
- Bake about 20 minutes, until tilapia is cooked to an internal temperature of 145 °F, confirmed with a food thermometer, and fruit is tender.
- To serve, carefully open the packet, slide contents onto individual serving plates, and add roasted vegetables.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 378.23 |
| Total Fat | 8.52 g |
| Saturated Fat | 1.75 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 45.25 mg |
| Carbohydrates | 53 g |
| Dietary Fiber | 8.07 g |
| Total Sugars | 17.21 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 25.53 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 1348 mg |
| Sodium | 217.05 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 87 mg |
| Phosphorus | 298 mg |
| Selenium | 44 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 38 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 55 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 23 mcg |
| Folate | 65 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 78 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk.
Recipes you may also like
- Chicken and Rice
- Blueberry Baked Oats
- Slow Cooker Beans
- California Avocado Super Summer Wrap
- Baked Lemon Chicken
- Eve’s Tasty Turkey Tetrazzini
- Zucchini Casserole
- Curried Quinoa and Cauliflower
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/easy-oven-packet-caribbean-tilapia-pears-and-carnival-roasted-potatoes. Federal works are public domain in the United States.