Zucchini Casserole
Full of delicious summer vegetables combined with sausage and potatoes, this is a hearty main dish or an easy meal. Try using fresh tomatoes and Italian herbs if you have them on hand.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (292g)
- Rating
- 3.57 of 5 (54 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 2 cups
Ingredients
- 16 ounces ground sausage (1 pound)
- 1 small onion (diced)
- 3 small zucchinis (diced)
- 3 small yellow squashes (diced)
- 3 medium potatoes (peeled and diced)
- 1 can low-sodium canned tomatoes (14.5 oz Italian stewed)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Brown sausage and onion together in a skillet; drain.
- Mix all ingredients together and place in a casserole dish.
- Cover with foil and bake at 350 °F for 45 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 381.28 |
| Total Fat | 21.44 g |
| Saturated Fat | 6.9 g |
| Monounsaturated Fat | 9 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 65.02 mg |
| Carbohydrates | 30.63 g |
| Dietary Fiber | 5.58 g |
| Total Sugars | 9.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.07 g |
| Calcium | 83 mg |
| Potassium | 1347 mg |
| Sodium | 641.62 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 82 mg |
| Phosphorus | 259 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 53 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 49 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 69 mcg |
| Thiamin | 0.7 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 82 mg |
Notes
Instead of using the Italian stewed tomatoes, you could use fresh diced tomatoes with some Italian spices added.
Recipes you may also like
- Curried Quinoa and Cauliflower
- Cauliflower Shells with Cheese
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Eve’s Tasty Turkey Tetrazzini
- California Avocado Super Summer Wrap
- Apple Corn Chili
- Chicken and Rice
- Catfish Stew and Rice
Source
Recipe by: Ross County Recipes — Ohio State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zucchini-casserole. Federal works are public domain in the United States.