Au Gratin Potatoes
One serving of this creamy potato side dish will provide you with half your daily value of vitamin C, almost a quarter of your daily value of fiber, and some calcium and iron.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (334g)
- Rating
- 3.42 of 5 (88 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 6 medium russet potatoes, peeled and sliced into 1/4 inch slices
- 1 cup onion, chopped
- 1 1/2 cups cheddar cheese, low-fat, shredded
- 2 tablespoons margarine
- 4 tablespoons flour
- 1/2 teaspoon salt
- 1 dash black pepper
- 2 cups milk, non-fat
Directions
- Quickest Method: Creamiest Method:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 249.5 |
| Total Fat | 6.69 g |
| Saturated Fat | 3.18 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.97 mg |
| Carbohydrates | 35.76 g |
| Dietary Fiber | 3.31 g |
| Total Sugars | 5.53 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.77 g |
| Calcium | 267 mg |
| Potassium | 843 mg |
| Sodium | 343.46 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 277 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 100 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 7 mcg |
| Folate | 57 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 35 mg |
Recipes you may also like
- Polenta with Pepper and Cheese
- Tostadas
- Potato Soup
- Pumpkin Soup
- Bronco Beans
- Red Potato Salad
- Spinach Stuffed Potatoes
- White Chili
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/au-gratin-potatoes. Federal works are public domain in the United States.