Avocado Veggie Bake
No chips missing here in this new take on a snack favorite. A great way to enjoy extra veggies!
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 3/4 cup
- Rating
- 2.57 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons olive oil
- 1 tablespoon chili powder
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1 teaspoon ground cumin
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 medium head of cauliflower, cut into 1/2-inch thick slices, then cut into 2-inch pieces, 8 oz. total
- 1 medium zucchini, sliced into 1/2-inch thick rounds
- 1 cup reduced fat shredded Mexican or taco seasoned cheese
- 1 can low-sodium black beans, drained and rinsed (~15 oz)
- 1 cup canned corn kernels, drained
- 1 cup cherry tomatoes, halved lengthwise
- 1 ripe, fresh avocado, halved, pitted, peeled and diced
- 2 scallions, sliced on diagonal (about 1/2 cup)
- 1 jalapeño, seeded and sliced
- 2 tablespoons cilantro leaves
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 425F.
- Combine olive oil, chili powder, cumin, garlic powder and salt.
- Brush half of oil mixture on bottom of a 15-inch x 10-inch baking sheet with shallow sides.
- Arrange cauliflower and zucchini on baking sheet in single layer and brush with remaining oil mixture.
- Roast 20 minutes or until fork tender.
- Top with black beans, corn and cheese and roast an additional 5 minutes or until heated through and cheese is melted.
- Top with tomatoes, avocado, scallions, jalapeño and cilantro.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 197.09 |
| Total Fat | 10.03 g |
| Saturated Fat | 2.94 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 10.74 mg |
| Carbohydrates | 19.4 g |
| Dietary Fiber | 7.24 g |
| Total Sugars | 3.68 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.66 g |
| Calcium | 154 mg |
| Potassium | 584 mg |
| Sodium | 286.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 197 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 51 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 30 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 25 mcg |
| Folate | 87 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 43 mg |
Notes
For more information, visit: https://loveonetoday.com
Recipes you may also like
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Sweet Potato Harvest Salad
- New Orleans Red Beans
- Peach Crisp
- Roast Chicken
- Enchilada Bake
- Chicken and Beans
- Rice Pudding
Source
Recipe by: Created by Fresh Avocados Love One Today, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-veggie-bake. Federal works are public domain in the United States.