Rice Pudding
Serve this recipe fresh off the stove or after it has chilled in the refrigerator.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/4 cup prepared rice, 1/8 of recipe
- Rating
- 3.38 of 5 (45 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 1 cup whole milk
- 1 cup water
- 1 cup rice, uncooked
- 2 eggs
- 1 cup evaporated milk, divided
- 1 teaspoon vanilla
- 1/4 cup sugar
- 1/8 teaspoon ground cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In sauce pan, heat milk and water.
- Add rice, bring to boil, lower heat to simmer; stir mixture every 10 minutes.
- Cook uncovered until rice is tender, about 30 minutes.
- In large bowl, mix eggs, 3/4 cup evaporated milk, vanilla, and sugar.
- Set aside.
- Add remaining 1/4 cup evaporated milk to rice mixture.
- Spoon 1 cup of rice mixture into egg mixture and stir.
- Pour egg-rice mixture into remaining rice.
- Heat pudding until it boils, stirring continuously.
- Remove from heat, and sprinkle with cinnamon.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 197.83 |
| Total Fat | 4.82 g |
| Saturated Fat | 2.47 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 64.17 mg |
| Carbohydrates | 31.08 g |
| Dietary Fiber | 0.31 g |
| Total Sugars | 10.98 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 6.61 g |
| Calcium | 134 mg |
| Potassium | 184 mg |
| Sodium | 63.22 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 149 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 53 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 80 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 59 mg |
Recipes you may also like
- Salmon Burgers
- Peach Crisp
- Roast Chicken
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- Creole Beans
- Coffee Cooler
- Green Beans and New Potatoes
- Cinnamon Vanilla Granola
Source
Recipe by: Recipes and Tips for Healthy, Thrifty Meals — USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/rice-pudding. Federal works are public domain in the United States.