Crusty Rice with Tofu and Vegetables
This blend of tofu and cooked rice combines corn, peas, carrots, and seasonings pressed into a skillet and cooked into "crispy" goodness.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cup
- Rating
- 3.79 of 5 (126 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- For the rice:
- 2 cups water
- 1 cup brown rice
- For the tofu and vegetables:
- 3 cups prepared rice (ingredients above, step 1 in directions)
- 1 pound tofu
- 1 cup frozen corn (unthawed)
- 1 cup frozen peas (unthawed)
- 6 scallions (sliced including white and green parts)
- 1 carrot (shredded)
- 1/4 cup fresh basil leaves
- 1/4 teaspoon salt
- 2 tablespoons vegetable oil
Directions
- To make the rice, cook rice according to the directions on the package.
- Set aside to cool and dry out.
- Put the tofu, corn, scallions, carrot, basil, and salt in the bowl and mix well.
- When the rice has fully cooled, add it to the bowl with the tofu and mix well.
- Put the skillet over medium high heat and when it is hot, add the oil.
- Add the rice and tofu mixture; reduce heat to low and press down the rice mixture with a spatula.
- Cover and cook 10 minutes.
- Press down again to help form a crust.
- Flip portions of the rice so that you get chunks of crispy rice.
- Cook until crispy, up to 20 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 425.42 |
| Total Fat | 14.93 g |
| Saturated Fat | 2.48 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 7 g |
| Linoleic Acid | 6 g |
| α-Linolenic Acid | 0.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 57.6 g |
| Dietary Fiber | 7.43 g |
| Total Sugars | 5.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.28 g |
| Calcium | 359 mg |
| Potassium | 534 mg |
| Sodium | 201.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 128 mg |
| Phosphorus | 362 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 176 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 76 mcg |
| Folate | 80 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 75 mg |
Recipes you may also like
- Fruity Thai Pita Pockets
- Tuna Apple Salad Sandwich
- Short Cut Lasagna
- Potato Spinach Lasagna
- Blueberry Chicken Pasta Salad with Field Greens
- Apple, Fennel & Chicken Salad with Couscous
- Broccoli Alfredo
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/crusty-rice-tofu-and-vegetables. Federal works are public domain in the United States.