Enchilada Rice
Add your favorite vegetables and any lean ground meat to create this easy dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (219g)
- Rating
- 3.92 of 5 (171 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound 90% lean ground beef (or other ground meat)
- 1/2 cup onion (chopped, or 1 Tbsp onion powder)
- 1 can whole corn, low-sodium (15.2 ounce, or any low-sodium canned vegetable, drained)
- 4 tablespoons taco seasoning mix (dry, or dry enchilada sauce)
- 2 cups brown rice, cooked
- 1/2 cup cheese (grated)
- mushrooms, olives or any favorite vegetable (1/2 cup sliced, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook meat and onion until onion juices are clear.
- Drain juice and fat from cooked meat and onions.
- Add corn, taco seasoning, and rice.
- Simmer for 10 minutes.
- Add grated cheese to top; cover and let set for 5 minutes.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 295.89 |
| Total Fat | 10.01 g |
| Saturated Fat | 4.23 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 53.23 mg |
| Carbohydrates | 32.12 g |
| Dietary Fiber | 3.33 g |
| Total Sugars | 4.58 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.04 g |
| Calcium | 82 mg |
| Potassium | 434 mg |
| Sodium | 523.91 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 262 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1.6 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 42 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 63 mg |
Recipes you may also like
- Tuna Apple Salad
- Skillet Meals
- Winter Crisp
- Stuffed Summer Squash
- Chicken Club Salad
- Banana Walnut Oatmeal
- Overnight Oatmeal with Berries
- Stuffed Bell Peppers
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/enchilada-rice. Federal works are public domain in the United States.