Glazed Meatloaf
This family favorite is flavored with garlic, thyme, tomato paste, and mustard then coated with a tangy glaze and a sprinkle of oats.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.30 of 5 (106 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 3 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 teaspoon vegetable oil
- 1 onion, chopped
- 1/2 green bell pepper, cored and diced
- 2 cloves garlic, peeled and diced
- 1 teaspoon dried thyme
- 2 tablespoons tomato paste
- 1/2 cup water
- 1 tablespoon yellow mustard
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 pound ground beef or turkey
- 1 large egg
- 1/2 cup rolled oats
- For the Glaze:
- 1 teaspoon tomato paste
- 1 teaspoon yellow mustard
Directions
- Preheat the oven to 325 °F. Lightly grease a baking sheet.
- Put a skillet over medium heat and when it is hot, add the oil.
- Add the onion, bell pepper, garlic, and thyme and cook about 10 minutes until golden.
- Lower the heat and add the water and tomato paste.
- Cook about 10 minutes until the onion is soft and most of the liquid has been absorbed.
- Set aside to cool.
- Add the mustard, salt and pepper.
- While the onion mixture is cool, put the ground beef, 4 tablespoons rolled oats and the egg in the bowl and gently mix, by hand.
- Add the cooled onion mixture and gently mix again until everything is thoroughly incorporated.
- Do not over mix.
- Form the mixture into a loaf about 8x4 inches and put on the prepared baking sheet.
- To make the glaze: Put the tomato paste and mustard in a small bowl and mix well.
- Rub on top of the meatloaf and sprinkle with the remaining 2 tablespoons rolled oats.
- Put in the oven to cook about 1 hour until deep brown and cooked throughout.
- Serve right away or cover and refrigerate up to 2 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 259.36 |
| Total Fat | 11.74 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 117.1 mg |
| Carbohydrates | 14.1 g |
| Dietary Fiber | 2.62 g |
| Total Sugars | 3.39 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 23.9 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 528 mg |
| Sodium | 434.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 46 mg |
| Phosphorus | 263 mg |
| Selenium | 26 mg |
| Zinc | 6 mg |
| Vitamin A | 36 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 2.3 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 29 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 118 mg |
Recipes you may also like
- Bread Bake with Chicken, Cheese, and Vegetables
- Blueberry Muffins
- Garden Pan Bread
- Yogurt Berry Parfait
- Pizza Meat Loaf
- Sweet Potato and Apple Bake
- Tuna Melt Burger
- Pasta Salad with Herb Vinaigrette
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/glazed-meatloaf. Federal works are public domain in the United States.