Veggie Noodles
Clean out your cupboards with this quick and easy veggie recipe. Use whatever fresh or canned vegetables you have on hand and mix with noodles, sauce, and cheese for dinner tonight.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.50 of 5 (80 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 3 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 pound pasta, uncooked
- 2 cups vegetables (fresh, frozen or canned, drained*)
- 1 cup spaghetti sauce
- 1/2 cup cheese, grated or shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Boil water in a cooking pot.
- Add the pasta.
- Turn down the heat to medium-low; cook according to box directions.
- Pour pasta and water into colander to drain.
- Add vegetables and spaghetti sauce to cooking pot.
- Cook over medium-low heat just until the vegetables are hot.
- Return cooked, drained pasta back to cooking pot and mix together.
- Sprinkle with cheese just before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 413.89 |
| Total Fat | 4.92 g |
| Saturated Fat | 1.63 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.6 mg |
| Carbohydrates | 75.19 g |
| Dietary Fiber | 6.2 g |
| Total Sugars | 5.29 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 16.22 g |
| Calcium | 100 mg |
| Potassium | 318 mg |
| Sodium | 427.44 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 205 mg |
| Selenium | 59 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 122 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 274 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 31 mg |
Notes
* Fresh or frozen vegetables can be used. Just cook them before tossing with pasta.
Recipes you may also like
- Potato Skins with Buffalo Chicken
- Grape and Cashew Salad Sandwich
- Rice with Chicken | Arroz con Pollo
- Pasta Primavera in Spaghetti Sauce
- Slow Cooker Pork Stew over Brown Rice
- Roasted Brussels Sprouts, Potatoes, and Chicken
- Migas "Crumbs"
- Broccoli Alfredo
Source
Recipe by: The Power of Choice — USDA Food and Nutrition Service and US Department of Health and Human Services Food and Drug Administration (FDA)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/veggie-noodles. Federal works are public domain in the United States.