Apple Pistachio Crisp
Fruit-based desserts can contribute to making half your plate fruits and veggies. True to their name, Honeycrisp apples are sweet and crunchy, perfectly delicious raw, but also ideal in baking. And their sweetness lends potential to reducing added sugar, as we did with this apple crisp.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.65 of 5 (248 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 3 apples (such as Honeycrisp, cored and cut into 1” chunks and unpeeled)
- 1/2 cup raisins
- 1/2 lemon (juiced)
- 1/2 cup old fashion oats
- 1/4 cup whole wheat flour
- 1 teaspoon cinnamon
- 3 tablespoons brown sugar
- 1/4 cup pistachios (unsalted, chopped)
- 2 tablespoons margarine or butter (melted)
Directions
- Place rack in center of oven and preheat to 350 ºF. Place sliced apples, raisins, and lemon juice in 8x8 inch pan or baking dish; toss.
- In a bowl, mix remaining ingredients except melted margarine.
- Add melted margarine and mix until texture is consistent.
- Sprinkle over apple-raisin mixture.
- Bake uncovered 45-50 minutes or until apples are tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 327.12 |
| Total Fat | 9.11 g |
| Saturated Fat | 1.53 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 mg |
| Carbohydrates | 60.03 g |
| Dietary Fiber | 7.03 g |
| Total Sugars | 38.63 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 4.92 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 466 mg |
| Sodium | 55.62 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 49 mg |
| Phosphorus | 140 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 63 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
Serving Suggestion: Serve with an 8 oz. glass of fat-free (skim) milk, 3 oz. boneless, skinless chicken breast, and ½ cup green beans.
Recipes you may also like
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Avocado, Potato, and Grilled Chicken Salad
- Beet & White Bean Salad
- Peanut Butter 'n Fruit-wich
- Apple & Chicken Salad
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Macaroni & Cheese with Broccoli
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-pistachio-crisp. Federal works are public domain in the United States.