Peanut Butter 'n Fruit-wich
A filling, fruity, and nutty sandwich that you and your children will enjoy.
- Yield
- 1 serving
- Serving size
- 1 open-faced sandwich
- Rating
- 3.13 of 5 (94 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
Ingredients
- 1 slice whole wheat bread
- 2 tablespoons peanut butter
- 1/4 medium apple, thinly sliced (or banana)
- carrot, grated (2 tablespoons, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Spread 2 tablespoons peanut butter on bread.
- Place fruit slices on top.
- Optional: Top with grated carrot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 326.42 |
| Total Fat | 17.71 g |
| Saturated Fat | 3.51 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 30.05 g |
| Dietary Fiber | 4.75 g |
| Total Sugars | 11 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 11.71 g |
| Calcium | 77 mg |
| Potassium | 322 mg |
| Sodium | 299.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 84 mg |
| Phosphorus | 189 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 2 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 43 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 32 mg |
Notes
Instead of whole wheat bread try crunchy graham crackers or roll up the filling in a soft tortilla. Instead of fresh fruit use canned, drained pineapple.
Recipes you may also like
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Macaroni & Cheese with Broccoli
- Beet & White Bean Salad
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Apple Pistachio Crisp
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Avocado, Potato, and Grilled Chicken Salad
- Mango Berry Rotini Salad
Source
Recipe by: The Power of Choice — USDA Food and Nutrition Service and US Department of Health and Human Services Food and Drug Administration (FDA)
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peanut-butter-n-fruit-wich. Federal works are public domain in the United States.