Mango Berry Rotini Salad
Mango, berries, spinach, and feta cheese make for a colorful twist on pasta salad, with the perfect balance of sweet and tangy.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.88 of 5 (251 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup (4 oz) whole-wheat rotini pasta, uncooked
- 1 ripe mango
- 1 cup raspberries
- 1 cup blueberries
- 2 cups fresh baby spinach
- 1/2 cup reduced-fat feta cheese
- For the vinaigrette:
- 3 tablespoons extra virgin olive oil
- 2 tablespoons raspberry vinegar
- 1 teaspoon sugar
- 1 teaspoon poppy seeds
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- In a small bowl, whisk vinaigrette ingredients; set aside.
- Boil water and cook rotini according to package instructions.
- Drain cooked rotini and rinse in cool water.
- While rotini is cooking, cut mango into chunks, removing peel and pit.
- Place salad ingredients in a large bowl; drizzle with vinaigrette.
- Toss gently.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 325.22 |
| Total Fat | 16.57 g |
| Saturated Fat | 4.38 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 16.69 mg |
| Carbohydrates | 39.47 g |
| Dietary Fiber | 7.04 g |
| Total Sugars | 14.22 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 8.15 g |
| Calcium | 137 mg |
| Potassium | 330 mg |
| Sodium | 379.93 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 69 mg |
| Phosphorus | 179 mg |
| Selenium | 27 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 89 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 36 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 76 mcg |
| Folate | 67 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
Serving Suggestion: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk.
Recipes you may also like
- Macaroni & Cheese with Broccoli
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Peanut Butter 'n Fruit-wich
- Baked Potatoes Primavera
- Beet & White Bean Salad
- The Bosnian Pot
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Apple Pistachio Crisp
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mango-berry-rotini-salad. Federal works are public domain in the United States.