Avocado, Potato, and Grilled Chicken Salad
Fresh avocado with red potatoes, chicken, and a lemon-yogurt dressing are a winning combination for this main-dish salad.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.84 of 5 (307 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 3 medium red potatoes
- 1 ripe avocado
- 1 teaspoon lemon juice
- 4 green onions (chopped)
- 1/2 medium red bell pepper (chopped)
- 8 ounces frozen pre-cooked grilled chicken strips (about 8 strips) (thawed, cut into bite-size pieces)
- 1 tablespoon olive oil
- 1 tablespoon cider vinegar
- 1/2 cup lemon non-fat yogurt
- 1 teaspoon ground black pepper
Directions
- In a medium sauce pan, boil potatoes about 20 minutes, until just tender; run under cold water to cool, and cut into chunks.
- Peel avocado and cut into chunks; coat with lemon juice.
- Whisk olive oil, vinegar, yogurt, and pepper in a small bowl.
- Place all ingredients in large bowl.
- Gently toss.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 327.47 |
| Total Fat | 11.37 g |
| Saturated Fat | 1.88 g |
| Monounsaturated Fat | 7 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 56.63 mg |
| Carbohydrates | 34.21 g |
| Dietary Fiber | 5.7 g |
| Total Sugars | 6.3 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 23.18 g |
| Calcium | 94 mg |
| Potassium | 1253 mg |
| Sodium | 72.29 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 75 mg |
| Phosphorus | 301 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 41 mcg |
| Vitamin B6 | 0.9 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 43 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 45 mcg |
| Folate | 90 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 80 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk, 1 slice of whole-grain bread, and apple slices.
Recipes you may also like
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Apple Pistachio Crisp
- Apple & Chicken Salad
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Beet & White Bean Salad
- Sunshine Rice
- Peanut Butter 'n Fruit-wich
- Macaroni Chick-Pea Soup
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-potato-and-grilled-chicken-salad. Federal works are public domain in the United States.