Sunshine Rice
Hot sauce and almonds make this rice dish explode with flavor. Only one pot is needed making this an easy and delicious side dish.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 serving, 1/4 of recipe
- Rating
- 2.92 of 5 (26 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 1/2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 1/4 cups celery, finely chopped, with leaves
- 1 1/2 cups onion, finely chopped
- 1 cup water
- 1/2 cup orange juice
- 2 tablespoons lemon juice
- 1 dash hot sauce
- 1 cup long-grain white rice, dry
- 1/4 cup almonds, slivered
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in medium saucepan.
- Add celery and onions and saute until tender, about 10 minutes.
- Add water, orange and lemon juice, and hot sauce.
- Bring to a boil.
- Stir in rice and bring back to a boil.
- Let stand covered until rice is tender and liquid is absorbed.
- Stir in almonds.
- Serve immediately as a side dish for a fish entree.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 328.4 |
| Total Fat | 10.29 g |
| Saturated Fat | 1.21 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 52.32 g |
| Dietary Fiber | 3.45 g |
| Total Sugars | 6.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.9 g |
| Calcium | 72 mg |
| Potassium | 365 mg |
| Sodium | 38.94 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 137 mg |
| Selenium | 12 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 9 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 174 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 16 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Root Vegetables
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Macaroni & Cheese with Broccoli
- Spaghetti and Spinach Pesto
- Tropical Overnight Oatmeal
Source
Recipe by: Stay Young at Heart: Cooking the Heart-Healthy Way — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sunshine-rice. Federal works are public domain in the United States.