Apple & Chicken Salad
A deliciously balanced blend of crisp Cameo apples, celery, raisins, chicken breast and Greek yogurt-based dressing, served over a bed of lettuce.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.75 of 5 (399 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 red apples (such as Cameo Apples)
- 2 celery stalks (diced)
- 2 chicken breasts (skinless, cooked, diced, about 2 cups)
- 1/4 cup plain non-fat Greek yogurt
- 1/2 cup raisins
- 1/4 cup mayonnaise
- 1/4 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 16 lettuce leaves (Bibb, Romaine, green or red leaf)
Directions
- Cut apples in quarters; remove core and chop.
- In a medium size bowl, mix all ingredients, except lettuce.
- To serve, arrange lettuce on serving plates top with apple and chicken salad.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 327.87 |
| Total Fat | 12.78 g |
| Saturated Fat | 2.15 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 7 g |
| Linoleic Acid | 6 g |
| α-Linolenic Acid | 0.8 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 65.82 mg |
| Carbohydrates | 32.66 g |
| Dietary Fiber | 3.63 g |
| Total Sugars | 26.14 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 21.38 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 607 mg |
| Sodium | 298.67 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 37 mg |
| Phosphorus | 205 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 135 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 76 mcg |
| Folate | 26 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Choline | 64 mg |
Notes
Weekly Menu Planning Tip: When you're planning a dinner with chicken cook up extra chicken breast and refrigerate for later use in this salad. Serve with 8 ounce non-fat milk and 1 slice rustic whole grain bread.
Recipes you may also like
- Avocado, Potato, and Grilled Chicken Salad
- Sunshine Rice
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Apple Pistachio Crisp
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Chicken Noodle Soup
- Beet & White Bean Salad
- Peanut Butter 'n Fruit-wich
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-chicken-salad. Federal works are public domain in the United States.