Chicken Noodle Soup
Chicken, vegetables, and egg noodles combine for a hearty soup.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.87 of 5 (70 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 4 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 2 pounds chicken pieces, skin removed
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 onion, chopped
- 1 cup celery, chopped
- 3 large carrots, thinly sliced
- 4 cups egg noodles, dry
- thyme or sage (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Thaw frozen chicken in refrigerator (about 24 hours), or thaw in microwave just before cooking soup.
- Place chicken pieces in large kettle.
- Cover completely with water.
- Cover, bring to boil, reduce heat, and simmer 2 to 3 hours.
- With soap and water, carefully wash your hands and any counter surfaces and equipment that came in contact with raw chicken.
- Remove cooked chicken pieces from broth with tongs or slotted spoon.
- Cool 10 to 15 minutes before separating bones from meat.
- Break meat into bite-sized pieces.
- Remove any bones from broth.
- Remove fat from broth by skimming with spoon, adding and removing ice cubes, or blotting top of broth with paper towels.
- Put chicken meat, seasonings and vegetables into stock.
- Bring broth to a boil, cover, reduce heat and cook about 15 to 20 minutes on medium heat until sliced carrots are crispy-tender.
- Add noodles and boil uncovered for about 6 to 7 minutes, stirring occasionally to break up any noodles that might stick together.
- Ladle into soup bowls.
- Refrigerate or freeze leftovers within 2 hours of cooking.
- If refrigerated, use within 2 days.
- When reheating, bring to a boil.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 328.9 |
| Total Fat | 9.8 g |
| Saturated Fat | 2.59 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 118.94 mg |
| Carbohydrates | 22.42 g |
| Dietary Fiber | 2.37 g |
| Total Sugars | 2.94 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 36.07 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 478 mg |
| Sodium | 333.22 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 291 mg |
| Selenium | 41 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 254 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 114 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 12 mg |
| Choline | 110 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Root Vegetables
- Sunshine Rice
- Chicken Apple Salad Sandwich
- Lentil Barley Soup
- Apple & Chicken Salad
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Avocado, Potato, and Grilled Chicken Salad
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
Source
Recipe by: Simply Good Eating Recipe Cards, Vol. 1, 2000 — University of Minnesota Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-noodle-soup. Federal works are public domain in the United States.