Chicken Apple Salad Sandwich
Celery and apple give a delightful crunch to this easy to make sandwich filling.
- Yield
- 4 Sandwiches
- Serving size
- 1 sandwich, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.37 of 5 (41 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/4 pound cooked chicken (shredded)
- 1 celery stalk (chopped)
- 1 medium apple (chopped)
- 1/3 cup light mayonnaise
- 1 lemon, juiced
- 1 (1.5 ounces) box raisins
- 8 slices whole wheat bread
- 1 cup walnuts (chopped, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients except for bread together in a bowl.
- Create 4 sandwiches on whole wheat bread.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 329.42 |
| Total Fat | 7.96 g |
| Saturated Fat | 1.42 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 22.07 mg |
| Carbohydrates | 49.97 g |
| Dietary Fiber | 6.05 g |
| Total Sugars | 17.4 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 15.27 g |
| Calcium | 134 mg |
| Potassium | 425 mg |
| Sodium | 514.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 69 mg |
| Phosphorus | 218 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 7 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 39 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 40 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Root Vegetables
- Lentil Barley Soup
- Chicken Noodle Soup
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Sunshine Rice
- Tuscan Potato Skillet
- Apple & Chicken Salad
- Spaghetti and Spinach Pesto
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chicken-apple-salad-sandwich. Federal works are public domain in the United States.