Basic Muffins
Don't let the name fool you! These muffins combine the goodness of walnuts, raisins, carrots, and spices to result in a muffin that can be tailored to your tastes.
- Yield
- 12 Muffins
- Serving size
- 1 muffin, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.83 of 5 (112 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1/4 cup vegetable oil
- 1 cup sugar
- 1 egg
- 1 1/4 cups applesauce, unsweetened
- 1 1/2 teaspoons cinnamon
- 1 teaspoon baking soda
- 1/4 teaspoon salt
- 1 cup all-purpose flour
- 1 cup whole wheat flour
- carrots, raisins, and/or walnuts (optional)
- fat-free milk (1/2 cup optional, only if adding carrots, raisins or walnuts)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 °F. Line muffin tin with paper baking cups or grease bottom of tin with cooking spray.
- Cream margarine and sugar with an electric mixer, or by hand.
- Add egg, milk, and applesauce, mixing well.
- Blend in cinnamon, baking soda, salt, and flour.
- Add carrots, raisins, and/or walnuts if desired.
- If any of these items are added, also add milk and mix.
- Fill muffin tins 2/3 full and bake for 15 to 18 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 198.23 |
| Total Fat | 5.52 g |
| Saturated Fat | 0.84 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.13 mg |
| Carbohydrates | 34.93 g |
| Dietary Fiber | 1.8 g |
| Total Sugars | 19.11 g |
| Added Sugars included | 17 g |
| Protein | 2.97 g |
| Calcium | 11 mg |
| Potassium | 74 mg |
| Sodium | 160.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 56 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 8 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 38 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Notes
Tip: Muffins turn out better when mixed by hand.
Recipes you may also like
- Salmon Burgers
- Bulgur Chickpea Salad
- Enchilada Bake
- Herbed Spinach Quiche Portabella Caps
- New Orleans Red Beans
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
- Sweet Potato Harvest Salad
- Peach Crisp
Source
Recipe by: University of Wisconsin Cooperative Extension Service - Sawyer County and the Lac Courte Oreilles Tribe
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/basic-muffins. Federal works are public domain in the United States.