Bran Muffins
Looking for a creative way to cook with breakfast cereal? Look no further than this recipe.
- Yield
- 30 servings
- Serving size
- 1/30 of recipe
- Rating
- 3.81 of 5 (70 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 5 cups all purpose flour
- 2 teaspoons salt
- 2 teaspoons baking soda
- 3 cups sugar
- 8 cups raisin bran (about 15 oz)
- 4 eggs, beaten
- 4 cups buttermilk
- 1 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- sprays of vegetable oil spray (or oil)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Measure flour into a large bowl.
- Add salt, soda, sugar and raisin bran to the flour and mix well with spoon.
- With a spoon make a "well" in the center of the dry ingredients.
- In the medium size bowl, beat the eggs with a fork until whites and yolk are evenly blended.
- Add milk and oil to eggs.
- Beat with fork.
- Add liquid to dry ingredients.
- Stir until dry ingredients are moistened (mixture will be lumpy).
- Lightly oil the bottoms of the paper cups in the muffin pan (or use muffin cups).
- Fill the muffin cups to 3/4 full.
- Bake at 425 °F for 15-20 minutes.
- Baked muffins can be frozen for future use.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 309.42 |
| Total Fat | 9.66 g |
| Saturated Fat | 1.91 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 30.98 mg |
| Carbohydrates | 50.06 g |
| Dietary Fiber | 2.55 g |
| Total Sugars | 26.31 g |
| Added Sugars included | 23 g |
| Protein | 5.32 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 108 mg |
| Sodium | 340.18 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 78 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 101 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 31 mg |
Recipes you may also like
- Pulled Pork Sandwich with Red Cabbage and Carrot Slaw
- Microwave Potato Corn Chowder
- Slow Cooker Beef Stew
- Stovetop Tamale Pie
- Leftover Turkey Casserole
- Overnight Oatmeal with Berries
- Pasta Primavera
- Banana Walnut Oatmeal
Source
Recipe by: Quick and Healthy Meals: Tips and Tools for Planning Meals for Your Family — Ohio State University Cooperative Extension — Cuyahoga County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bran-muffins. Federal works are public domain in the United States.