Broccoli Potato Soup
A tasty and made-from-scratch soup that comes together quickly with the help of instant mashed potatoes and powdered milk.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.88 of 5 (146 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 4 cups broccoli (chopped)
- 1 small onion (chopped)
- 4 cups low-sodium chicken broth (can also use vegetable broth)
- 1 cup non-fat evaporated milk
- 1/2 cup instant mashed potatoes, prepare with water for 1 cup potatoes (or 1 cup leftover mashed potatoes.)
- salt and pepper (to taste, optional)
- 1/4 cup cheddar cheese, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine broccoli, onion, and broth in large saucepan.
- Bring to a boil.
- Reduce heat.
- Cover and simmer about 10 minutes or until vegetables are tender.
- Add milk to saucepan.
- Slowly stir in potatoes.
- Cook, stirring constantly, until bubbly and thickened.
- Season with salt and pepper; stir in a little more milk or water if soup starts to become too thick.
- Ladle into serving bowls.
- Sprinkle about 1 tablespoon cheese over each serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 194.82 |
| Total Fat | 4.35 g |
| Saturated Fat | 1.93 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 9.58 mg |
| Carbohydrates | 25.67 g |
| Dietary Fiber | 3.38 g |
| Total Sugars | 10.65 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.65 g |
| Calcium | 296 mg |
| Potassium | 842 mg |
| Sodium | 231.72 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 313 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 104 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 82 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 97 mcg |
| Folate | 68 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 48 mg |
Recipes you may also like
- Quick Chili
- Zucchini Bread
- Veggie Chow Mein
- Green Beans and New Potatoes
- The Perfect "Pear" and Brussels Sprout Salad
- Creole Beans
- Breakfast Potato and Egg Burritos
- Hearty Mashed Potatoes
Source
Recipe by: Don’t Play With Your Food: Fall and Winter Cookbook — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/broccoli-potato-soup. Federal works are public domain in the United States.