The Perfect "Pear" and Brussels Sprout Salad
This sweet and savory salad is fresh and light and sure to please! This salad "pears" perfectly as a side dish at your holiday gathering. This dish is kid-tested and mom-approved!
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.14 of 5 (7 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 3 cups shredded Brussels sprouts
- 1 large pear, diced (approx. 1 1/2 cup)
- 1/3 cup dried cranberries
- 1/4 cup sliced almonds
- 1 1/2 tablespoons extra virgin olive oil
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/4 teaspoon dried thyme
- 1/8 teaspoon nutmeg
- 1/8 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large mixing bowl, add the pear, Brussels sprouts, and all other ingredients and mix until well incorporated.
- Serve and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 195.99 |
| Total Fat | 10.1 g |
| Saturated Fat | 1.23 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 26 g |
| Dietary Fiber | 5.85 g |
| Total Sugars | 15.84 g |
| Added Sugars included | 7 g |
| Protein | 4.39 g |
| Calcium | 60 mg |
| Potassium | 384 mg |
| Sodium | 166.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 44 mg |
| Phosphorus | 96 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 59 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 125 mcg |
| Folate | 49 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Creole Beans
- Chicken and Beans
- Green Beans and New Potatoes
- Veggie Chow Mein
- Peach Crisp
- Sweet Potato Harvest Salad
- Quick Chili
- Peachy Peanut Butter Pita Pockets
Source
Recipe by: Created by Brighter Bites, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/perfect-pear-and-brussels-sprout-salad. Federal works are public domain in the United States.