Chocolate Squash Cake
Incorporating squash into a chocolate cake adds flavor plus fiber, vitamin K, phosphorus, and folate.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1 slice, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.58 of 5 (123 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 1/2 cup vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 package cake mix, dark chocolate
- 1 teaspoon ground cinnamon
- 3 eggs
- 1 1/4 cups water
- 1 cup squash, shredded or finely chopped
- chopped walnuts (1/4 cup, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. Grease and flour a 10-inch tube or bundt pan.
- In a large bowl, combine cake mix and cinnamon.
- Add eggs, water, and oil.
- Blend until combined, then beat with an electric mixer for 2 minutes on medium speed.
- Fold in squash.
- Add nuts if you like.
- Pour into prepared pan.
- Bake for 50 minutes to 1 hour, until cake springs back when lightly touched.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 226.43 |
| Total Fat | 13.16 g |
| Saturated Fat | 2.78 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 5 g |
| Linoleic Acid | 4 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 51.38 mg |
| Carbohydrates | 25.7 g |
| Dietary Fiber | 0.93 g |
| Total Sugars | 12.65 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 3.1 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 145 mg |
| Sodium | 288.66 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 116 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 44 mg |
Notes
Other Ideas:
Recipes you may also like
- Delicious Lentil Stew
- Fiesta Rice Salad
- Chicken and Broccoli Bake
- Chicken, Rice, and Fruit Salad
- Hot-Wing-Flavored Chicken with Ranch Sauce
- Breakfast Burrito with Salsa
- Pumpkin Mac & Cheese for One
- Sweetened Condensed Milk
Source
Recipe by: Adapted from: Aunt Barbara's Chocolate Squash Cake, Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/chocolate-squash-cake. Federal works are public domain in the United States.