Sweetened Condensed Milk
Make your own sweetened condensed milk for your holiday dessert needs.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 2 tablespoons, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.44 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cups
Ingredients
- 1 cup hot water (8 fluid ounces)
- 2 cups sugar
- 2 tablespoons margarine
- 4 cups dry, fat-free milk powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In order listed, put ingredients into a blender and blend until smooth.
- Store in the refrigerator for up to one week.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 228.16 |
| Total Fat | 1.68 g |
| Saturated Fat | 0.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.56 mg |
| Carbohydrates | 45.01 g |
| Dietary Fiber | 0 g |
| Total Sugars | 45.05 g |
| Added Sugars included | 33 g |
| Protein | 8.21 g |
| Calcium | 287 mg |
| Potassium | 407 mg |
| Sodium | 138.13 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 220 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 167 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 39 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Milk Shakes
- Ten Minute Corn Chowder
- Coffee Cooler
- Simple Green Smoothie
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Peach Cooler
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Overnight Oatmeal with Berries
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweetened-condensed-milk. Federal works are public domain in the United States.