Peach Cooler
On a hot summer day, freeze the drained peaches (or fresh) for at least 45 minutes before preparing this sweet and tangy drink.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1 cup, 1/2 recipe
- Rating
- 3.43 of 5 (132 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cup
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 2 cups 1% low-fat milk
- 1 cup canned peaches packed in juice, drained (or1 cup of sliced fresh peaches)
- 1/2 teaspoon lemon juice
- nutmeg (dash, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put the ingredients in a blender.
- Blend well.
- Sprinkle with nutmeg if you like.
- Serve cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 155.36 |
| Total Fat | 2.44 g |
| Saturated Fat | 1.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 12.2 mg |
| Carbohydrates | 25.33 g |
| Dietary Fiber | 1.48 g |
| Total Sugars | 23.01 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.8 g |
| Calcium | 312 mg |
| Potassium | 562 mg |
| Sodium | 102.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 37 mg |
| Phosphorus | 266 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 171 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 9 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 48 mg |
Recipes you may also like
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Coffee Cooler
- Ten Minute Corn Chowder
- Sweetened Condensed Milk
- Fruit Milk Shakes
- Mozz Totz
- Simple Green Smoothie
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/peach-cooler. Federal works are public domain in the United States.