Fruit Milk Shakes
This fruit shake is a great way to kick off your day. One minute in the blender and you'll be on your way.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.66 of 5 (98 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 cup milk, fat-free (or water)
- 1/2 cup non-fat dry milk
- 2 ripe bananas (or 1/3 cup orange juice concentrate)
- 1/2 teaspoon vanilla
- 10 large ice cubes
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place everything together into a blender.
- Blend for 30 seconds to 1 minute.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 228.26 |
| Total Fat | 0.58 g |
| Saturated Fat | 0.28 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 7.06 mg |
| Carbohydrates | 43.58 g |
| Dietary Fiber | 2.14 g |
| Total Sugars | 35.04 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.27 g |
| Calcium | 385 mg |
| Potassium | 920 mg |
| Sodium | 145.06 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 70 mg |
| Phosphorus | 323 mg |
| Selenium | 7 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 190 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.4 mcg |
| Vitamin C | 16 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 30 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 63 mg |
Recipes you may also like
- Sweetened Condensed Milk
- Ten Minute Corn Chowder
- Coffee Cooler
- Simple Green Smoothie
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Peach Cooler
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Overnight Oatmeal with Berries
Source
Recipe by: Cooking with What You Have — Cornell Cooperative Extension of Onondaga County
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-milk-shakes. Federal works are public domain in the United States.