Egg Foo Young
Make these egg patties with chicken or beef and top them off with a homemade sauce for an easy Chinese dinner. Serve with brown rice and a salad for a complete and delicious meal.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 2.35 of 5 (93 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 eggs
- 1 cup bean sprouts
- 1/2 cup cooked chicken, diced (can also use beef)
- 1/3 tablespoon dried minced onion
- 1 cup fresh or canned mushrooms
- 2 teaspoons cooking oil (or oil of your choice)
- Sauce Ingredients:
- 1/2 cup water
- 2 teaspoons low-sodium soy sauce
- 2 teaspoons cornstarch
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Beat eggs with electric mixer (or by hand) until very thick and light, about 5 minutes.
- Fold in bean sprouts, chicken or beef, mushrooms, and onion.
- Heat oil in frying pan over moderate heat.
- Pour egg mixture by half cupsful into the pan.
- Brown on one side; turn and brown the other side.
- Keep warm while preparing the sauce.
- Mix sauce ingredients in small saucepan until smooth.
- Cook over low heat, stirring constantly, until thickened.
- Serve sauce over patties.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 216.49 |
| Total Fat | 11.17 g |
| Saturated Fat | 2.55 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 238.84 mg |
| Carbohydrates | 10.34 g |
| Dietary Fiber | 2.8 g |
| Total Sugars | 4.03 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 19.84 g |
| Calcium | 46 mg |
| Potassium | 384 mg |
| Sodium | 609.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 41 mg |
| Phosphorus | 257 mg |
| Selenium | 30 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 94 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 20 mcg |
| Folate | 78 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 218 mg |
Notes
Use only clean eggs with no cracks in shells.
Recipes you may also like
- Brown Rice Tabbouleh
- Cinnamon Raisin Almond Balls
- Tuna Quesadillas
- Rise and Shine Cobbler
- Peanut Butter Bananas
- Golden Split Pea Soup
- Simply Satisfying Kale and Tuna Salad
- Gingery Quinoa with Green Beans
Source
Recipe by: Thrifty Recipes: Main Dishes — University of Maine Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/egg-foo-young. Federal works are public domain in the United States.