Parsnip Soup
If you're looking for delicious ideas for turnips, you've come to the right place! This recipe is full of vegetables and flavor, blended together to create a hearty, satisfying soup.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil
- 2 cups onion, chopped
- 1/2 cup celery, chopped
- 3 cloves garlic, chopped (or 3/4 teaspoon garlic powder)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon black pepper
- 3 cups parsnips, chopped (about 1 pound)
- 1 cup potato, peeled and cubed
- 4 cups low-sodium vegetable broth
- 1 cup water
- 1 tablespoon unsalted margarine or butter
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat the oil in a large saucepan over medium heat.
- Add the onion and celery and cook until soft, about 5 minutes.
- Add the garlic, salt, and pepper; cook for1 minute.
- Stir in the parsnips, potato, broth, and water.
- Bring to a boil, then reduce heat to simmer for 20 minutes or until the parsnips and potatoes are soft.
- Stir in the margarine or butter and let the soup sit uncovered for 5 minutes.
- Purée the soup in batches in a blender, using the manufacturer's directions for puréeing hot liquids.
- Heat the soup before serving, stirring in water if it seems too thick.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 125.92 |
| Total Fat | 3.54 g |
| Saturated Fat | 0.59 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 23.25 g |
| Dietary Fiber | 4.12 g |
| Total Sugars | 6.62 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.21 g |
| Calcium | 56 mg |
| Potassium | 509 mg |
| Sodium | 308.17 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 83 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 33 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 59 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 26 mg |
Recipes you may also like
- Roasted Pork Tacos with Pico de Gallo
- Trail Treat
- 3-Can Chili
- Stuffed Baked Potatoes
- Drop Biscuits (from Better Baking Mix)
- Squash Soup
- Sweet Cornmeal Pudding with Ginger and Cinnamon
- Vegetable Salad
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/parsnip-soup. Federal works are public domain in the United States.