Pasta Primavera Salad
Use whole grain pasta to boost the fiber in this tasty spring salad.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.17 of 5 (18 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 12 ounces uncooked pasta
- 1 package (10 ounces) frozen mixed vegetables
- 1 cup low-fat salad dressing
- 1/2 cup reduced-fat cheese (shredded)
- 3 hard boiled eggs, sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook pasta according to package directions.
- Rinse in cold water to stop cooking and prevent sticking.
- Drain.
- Cook vegetables until just tender.
- Drain and cool.
- Combine cold pasta, vegetables, and salad dressing.
- Top with sliced eggs and cheese.
- Refrigerate until time to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 366.66 |
| Total Fat | 6.41 g |
| Saturated Fat | 2.54 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 109.64 mg |
| Carbohydrates | 59.22 g |
| Dietary Fiber | 5.21 g |
| Total Sugars | 5.88 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 16.74 g |
| Calcium | 112 mg |
| Potassium | 230 mg |
| Sodium | 559.45 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 247 mg |
| Selenium | 52 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 161 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 218 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 92 mg |
Notes
Low-fat cheddar cheese used for nutrition analysis and costing.
Recipes you may also like
- Meaty Stuffed Potatoes
- Overnight Oatmeal
- Grilled Fish Tacos with Peach Salsa
- Fried Rice
- Pineapple Avocado Chicken Salad
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
- One-Dish Roasted Potatoes and Apples with Chicken Sausage
Source
Recipe by: Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-primavera-salad. Federal works are public domain in the United States.