Stir-Fry with Chicken and Noodles
This recipe is quick to make and adaptable to your own taste! You could make it vegetarian by removing the chicken or add some extra crunch by using crunchy peanut butter.
- Yield
- 10 Servings
- Serving size
- 1/10 of recipe
- Rating
- 4.20 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 cups water
- 2 packages (3 ounces each) ramen-style noodles
- 1/4 cup peanut butter
- 2 tablespoons low-sodium soy sauce
- 1/2 cup water
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 chicken breasts, boneless, skinless, cut into strips
- 1 teaspoon red pepper flakes
- 1 teaspoon fresh ginger, finely chopped (or 1/2 teaspoon ground ginger)
- 2 medium carrots, thinly sliced (about 2 cups)
- 1/2 medium head of cabbage, thinly sliced (about 6 cups)
- 1/4 cup green onions, thinly sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Bring 4 cups water to boil in a 2 to 3 quart saucepan.
- Add noodles, cover, and remove from heat (do not add flavor packets).
- Wait one minute.
- Drain noodles and set aside.
- In a small saucepan, combine peanut butter, soy sauce and 1/2 cup water.
- Heat over low heat, stirring until smooth.
- Remove from heat.
- Heat oil in a large skillet over medium-high heat (350 degrees F in an electric skillet).
- Add chicken and cook until no longer pink when cut, about 3 to 5 minutes.
- Add red pepper, ginger, and carrots and cook for 2 to 3 minutes.
- Add cabbage and cook 3 to 4 minutes or until cabbage is crisp-tender.
- Stir in green onion, cooked noodles, and peanut sauce.
- Toss and serve right away.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 168.37 |
| Total Fat | 6.18 g |
| Saturated Fat | 1.05 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 23.71 mg |
| Carbohydrates | 16.97 g |
| Dietary Fiber | 2.24 g |
| Total Sugars | 3.02 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.47 g |
| Calcium | 33 mg |
| Potassium | 255 mg |
| Sodium | 296.82 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 99 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 97 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 42 mcg |
| Folate | 29 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 30 mg |
Notes
To avoid peanuts or peanut butter, try this stir-fry with sunflower seeds or sunflower seed butter.
Recipes you may also like
- Rice Salad
- Quick and Easy Potato Casserole
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Gazpacho
- Fruit Dip
- Baked Parmesan Fish
- Egg Salad
- Corn Casserole
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/stir-fry-chicken-noodles. Federal works are public domain in the United States.