Fruit Dip
Lime juice and orange concentrate gives this yogurt dip a tangy and sweet flavor. Serve it with your favorite fruits.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (179 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 cup yogurt, low-fat vanilla (8 oz)
- 1 us fluid ounce orange juice, 100% juice, frozen concentrate (thawed)
- 1 tablespoon lime juice
- 1 1/2 teaspoons brown sugar, unpacked (1/2 tablespoon)
- 2 red apples (cored and sliced)
- 1 pear (cored and sliced)
- 1 peach (pitted and sliced)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, combine yogurt, orange juice concentrate, lime juice, and brown sugar.
- Mix well.
- Place bowl containing dip on a large plate and surround with fruit.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 168.08 |
| Total Fat | 1.27 g |
| Saturated Fat | 0.65 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 36.04 g |
| Dietary Fiber | 4.16 g |
| Total Sugars | 29.47 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 4.03 g |
| Calcium | 124 mg |
| Potassium | 398 mg |
| Sodium | 48.9 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 25 mg |
| Phosphorus | 114 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 22 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 23 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 19 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Baked Parmesan Fish
- Fruit and Yogurt Breakfast Shake
- Quick and Easy Potato Casserole
- Stir-Fry with Chicken and Noodles
- Rice Salad
- Gazpacho
- Beets, Beans, and Greens
- Egg Salad
Source
Recipe by: Discover the Secret to Healthy Living — California Department of Health Services — California Children’s 5-A-Day Power Play Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-dip. Federal works are public domain in the United States.