Quick and Easy Potato Casserole
This potato dish packs lots of flavor with reduced-fat cheddar cheese, onions, Italian herb seasoning, and Dijon mustard.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.26 of 5 (88 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 3 1/2 Yukon Gold potatoes, very thinly sliced
- 1 cup onion, quartered and thinly sliced
- 1 cup shredded reduced-fat sharp cheddar cheese
- 1/2 teaspoon Italian herb seasoning
- 1/2 cup stock or low-sodium broth
- 1 1/2 teaspoons Dijon mustard
- 1/2 teaspoon garlic salt
- nonstick cooking spray
Directions
- Spray an 8-inch microwave-safe baking dish with nonstick cooking spray.
- Place 1/3 of the potatoes and 1/2 of the onions on the bottom of the dish and sprinkle with 1/3 the cheese and 1/2 the herbs.
- Repeat layers, then top with the last 1/3 of the potatoes, layering potatoes so that there is a solid layer of potatoes with no gaps; sprinkle with remaining cheese.
- Stir together stock, Dijon mustard, and garlic salt, and pour over the potatoes.
- Cover with plastic wrap and microwave on HIGH until internal temperature registers 165 °F on a food thermometer, about 20 minutes.
- Use oven mitts or a towel to remove dish from microwave; carefully remove cover due to steam build-up and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 168.29 |
| Total Fat | 4.16 g |
| Saturated Fat | 2.45 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 14.31 mg |
| Carbohydrates | 24.54 g |
| Dietary Fiber | 2.73 g |
| Total Sugars | 2.42 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.42 g |
| Calcium | 166 mg |
| Potassium | 609 mg |
| Sodium | 229.51 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 37 mg |
| Phosphorus | 184 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Lemon Velvet Supreme
- Cheese and Corn Chowder
- Strawberry and Banana Fruit Smoothie
- Chili Cheese Hominy
- Vegetable Pizza
- Bran Flake Raisin Muffins
- Butternut Squash & Apple Soup
- Fish with Spinach
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/quick-and-easy-potato-casserole. Federal works are public domain in the United States.