Vegetable Rice with Tomatoes
Rice, vegetables, and seasoning are a winning flavor combination in this tasty side dish.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.46 of 5 (50 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 cups long-grain white rice, uncooked
- 3 cups low-sodium chicken broth
- 1 1/2 cups white onion, finely chopped
- 2 teaspoons garlic, minced
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium Mexican or Italian style tomatoes
- 1/2 teaspoon salt
- green bell pepper, optional (if using: seeded and chopped)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in medium-sized saucepan over medium heat.
- Cook the rice until just golden brown, about 5 minutes.
- Add 1/2 cup of chicken broth if moisture is needed.
- Add onions and garlic and cook for a minute or two.
- Stir in the tomatoes and their juice, the rest of the chicken broth, salt, and bell pepper (if using).
- Bring to a boil.
- Reduce heat to low.
- Cover and simmer for about 20 to 25 minutes, or until the broth is absorbed.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 252.86 |
| Total Fat | 4.61 g |
| Saturated Fat | 0.79 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 46.17 g |
| Dietary Fiber | 2.1 g |
| Total Sugars | 2.78 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 6.45 g |
| Calcium | 44 mg |
| Potassium | 274 mg |
| Sodium | 182.73 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 27 mg |
| Phosphorus | 108 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 147 mcg |
| Thiamin | 0.5 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 12 mg |
Recipes you may also like
- Ground Beef Stew
- Red Beans and Rice
- Mushroom Barley Soup
- Rice Pudding
- Tuna Slider with Green Chiles
- Pork Loin Roast with Veggies
- Mediterranean Chicken and White Bean Salad
- Eggplant Stir Fry
Source
Recipe by: Celebrate Health with a Lowfat Fiesta — California Department of Health Services — California Project LEAN
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-rice-tomatoes. Federal works are public domain in the United States.