Mushroom Barley Soup
Prepare this hearty soup with vegetable broth if you desire it to be vegetarian or vegan.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.67 of 5 (72 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 medium onion, chopped
- 2 medium celery stalks, sliced thin
- 2 medium carrots, peeled and sliced thin
- 2 cups mushrooms, sliced
- 1 cup potatoes, cut into pieces
- 1/2 cup quick cooking barley
- 1 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon ground thyme
- 3 cups low-sodium chicken broth
- 2 cups water
- 1 tablespoon fresh parsley, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in large soup pot over high heat.
- Sauté onion, celery, carrots, and mushrooms until golden, about 4 minutes.
- Add the rest of the ingredients except for the parsley and bring to a boil.
- Lower heat to a simmer and cook until the barley is tender, about 20 minutes.
- Sprinkle parsley on top of soup and serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 250.91 |
| Total Fat | 5.32 g |
| Saturated Fat | 0.96 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 44.82 g |
| Dietary Fiber | 6.58 g |
| Total Sugars | 4.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 8.46 g |
| Calcium | 59 mg |
| Potassium | 740 mg |
| Sodium | 105.1 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 187 mg |
| Selenium | 15 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 237 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 9 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 33 mcg |
| Folate | 54 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 35 mg |
Recipes you may also like
- Rice Pudding
- Tuna Slider with Green Chiles
- Hearty Mexican Soup
- Frosted Cake
- Ground Beef Stew
- Vegetable Rice with Tomatoes
- Red Beans and Rice
- Turkey Potato Salad
Source
Recipe by: Cooking Demo II — Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mushroom-barley-soup. Federal works are public domain in the United States.