Frosted Cake
Vanilla and orange peel are the secret to making this delicious cake with chocolate frosting. Serve at your next special occasion for a tasty treat.
- Yield
- 16 Servings
- Serving size
- 1 slice
- Rating
- 3.93 of 5 (253 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 2 1/4 cups cake flour
- 2 1/4 teaspoons baking powder
- 4 tablespoons margarine (soft tub)
- 1 1/4 cups sugar
- 4 eggs
- 1 teaspoon vanilla extract
- 1 tablespoon orange peel
- 3/4 cup skim/fat free milk
- 3 s sprays of cooking spray (for cake pan)
- Icing:
- 2 tablespoons skim/fat free milk
- 3 ounces low-fat cream cheese
- 6 tablespoons unsweetened cocoa powder
- 2 cups confectioners sugar (sifted)
- 1/2 teaspoon vanilla extract
Directions
- Cake: Icing:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 249.06 |
| Total Fat | 4.68 g |
| Saturated Fat | 1.49 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 54.68 mg |
| Carbohydrates | 48.22 g |
| Dietary Fiber | 1.06 g |
| Total Sugars | 31.41 g |
| Added Sugars included | 30 g |
| Protein | 4.38 g |
| Calcium | 76 mg |
| Potassium | 104 mg |
| Sodium | 134.15 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Phosphorus | 90 mg |
| Selenium | 6 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 68 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 65 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 48 mg |
Recipes you may also like
- Hearty Mexican Soup
- Turkey Potato Salad
- Round Steak Casserole
- Turkey Stew
- Tuna Slider with Green Chiles
- Rice Pudding
- Mushroom Barley Soup
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/frosted-cake. Federal works are public domain in the United States.