Veggie Loaded Mashed Potato Bowl
With every forkful, you will experience the comforting creaminess of mashed potatoes mingling with the vibrant, zesty notes of a cucumber and tomato salad, the heartiness of spiced chickpeas, and the smoky allure of fire-roasted broccoli.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 4.20 of 5 (10 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 2 1/2 cups
Ingredients
- 1 medium russet potato
- 4 tablespoons Greek yogurt
- 2 tablespoons olive oil
- 1/2 teaspoon granulated garlic
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon pepper
- 1/2 7.5-ounce can chickpeas, low sodium, drained and rinsed
- 2 teaspoons curry powder
- 1 cup broccoli florets
- 2 teaspoons paprika
- 1/2 English cucumber, diced
- 1/2 large tomato, diced (or 1/2 cup cherry tomatoes)
- 2 tablespoons feta cheese (optional)
- fresh parsley, chopped (optional)
- lemon wedge (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and scrub the potato with a vegetable brush.
- Cut into 2-inch pieces and place in a small pot.
- Cover the diced potatoes with cold water.
- Place the pot on the stove and turn the heat to high.
- Once the water comes to a boil, reduce the heat to a simmer.
- Cook the potato pieces until they are fork-tender but not falling apart, about 15 to 20 minutes.
- Remove from heat and drain the potatoes.
- Return the potatoes to the stove for about 30 seconds to ensure all the water is removed from the pan and the potatoes are dry.
- While the potatoes are boiling, roast the chickpeas and broccoli in the air fryer.
- Toss the chickpeas with 1 tablespoon olive oil and the curry powder, lay them out on a baking tray in an even layer, and place in a 400 °F air fryer for 10 minutes, until crispy.
- Toss the broccoli with 1 tablespoon of olive oil and the paprika, and roast in an air fryer at 400 °F for 10 minutes.
- This can be done simultaneously if your air fryer has the space for both.
- Remove the potatoes from the heat and add the Greek yogurt, olive oil, and granulated garlic.
- Mash the potatoes using a potato masher or a sturdy wire whisk.
- Do not over mix the potatoes, or they can become gluey.
- Adjust the seasoning with the salt and pepper.
- While everything is roasting, prepare the cucumber-tomato salad.
- Dice 1/2 of a large cucumber and 1 large tomato.
- Combine in a bowl and toss.
- To serve, add the mashed potatoes on the bottom, followed by the roasted chickpeas, broccoli, and cucumber-tomato salad.
- Top with optional garnishes and enjoy!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 373.91 |
| Total Fat | 17.75 g |
| Saturated Fat | 2.93 g |
| Monounsaturated Fat | 10 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.06 mg |
| Carbohydrates | 43.41 g |
| Dietary Fiber | 10.53 g |
| Total Sugars | 7.56 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.15 g |
| Calcium | 138 mg |
| Potassium | 1037 mg |
| Sodium | 481.32 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 87 mg |
| Phosphorus | 259 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 102 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 56 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 5 mg |
| Vitamin K | 69 mcg |
| Folate | 95 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 59 mg |
Recipes you may also like
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Better Baking Mix
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Slow Cooker Beans
- Overnight Oatmeal
- Pasta Primavera Salad
- Curried Quinoa and Cauliflower
Source
Recipe by: Created by Potatoes USA, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/veggie-loaded-mashed-potato-bowl. Federal works are public domain in the United States.