Better Baking Mix
From biscuits to pizza dough, this baking mix makes can be used for many recipes.
- Yield
- 9 Servings
- Serving size
- 1 cup prepared mix
- Rating
- 3.39 of 5 (56 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 4 1/2 ounces
Ingredients
- 4 cups all-purpose flour
- 4 cups quick rolled oats (or whole wheat flour)
- 1 1/3 cups non-fat dry milk
- 4 teaspoons baking powder
- 1 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large mixing bowl, stir all ingredients until well mixed.
- Store in a closed, covered can or rigid plastic container, or sealed heavy plastic bag.
- Label and date the container.
- Use within 6 months.
- Stir lightly before use in recipes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 374.44 |
| Total Fat | 2.94 g |
| Saturated Fat | 0.53 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 2.01 mg |
| Carbohydrates | 72.26 g |
| Dietary Fiber | 5.1 g |
| Total Sugars | 5.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 14.07 g |
| Calcium | 274 mg |
| Potassium | 368 mg |
| Sodium | 536.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 73 mg |
| Phosphorus | 348 mg |
| Selenium | 32 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 66 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 178 mcg |
| Thiamin | 0.6 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 37 mg |
Notes
To use old fashioned oats, whirl the oats in a blender about 30 seconds to make smaller flakes. Better Baking Mix is used in the following recipes:
Recipes you may also like
- Curried Chicken with Raisins and Mushrooms
- Veggie Loaded Mashed Potato Bowl
- Quick 'N Cool Summer Salad
- Mediterranean Tuna Antipasti Salad
- Slow Cooker Beans
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Tastee Burgers
- Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
Source
Recipe by: Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/better-baking-mix. Federal works are public domain in the United States.