Quick 'N Cool Summer Salad
Try this fun macaroni salad that combines vegetables, tuna, onions, cheese, and pickles with a creamy dressing. It's great for your next cookout or picnic with family and friends.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (186g)
- Rating
- 3.00 of 5 (49 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 14 ounces elbow macaroni
- 1 can green beans, low-sodium (14.5 ounce, drained, or other vegetable)
- 1 can tuna packed in water (6.5 ounces, drained and flaked)
- 1 cup cheese (diced)
- 1/2 cup sweet pickles (diced)
- 1/2 cup onion (diced)
- 1 cup yogurt, plain, low-fat
- 1/2 cup mayonnaise, light
- 1 1/2 tablespoons lemon juice
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
Directions
- * Add chopped carrots if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 372.04 |
| Total Fat | 10.46 g |
| Saturated Fat | 3.91 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 23.64 mg |
| Carbohydrates | 52.49 g |
| Dietary Fiber | 3.82 g |
| Total Sugars | 6.35 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 16.53 g |
| Calcium | 197 mg |
| Potassium | 255 mg |
| Sodium | 396.07 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 47 mg |
| Phosphorus | 228 mg |
| Selenium | 52 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 66 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 34 mcg |
| Folate | 190 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 30 mg |
Recipes you may also like
- Spaghetti with Quick Meat Sauce
- Tastee Burgers
- Better Baking Mix
- Scalloped Potatoes and Chicken with Fennel
- Meaty Stuffed Potatoes
- Cauliflower Shells with Cheese
- Black Skillet Beef with Greens and Red Potatoes
- Catfish Stew and Rice
Source
Recipe by: Favorite Recipes for Family Meals — Washington State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/quick-n-cool-summer-salad. Federal works are public domain in the United States.