Apple Crisp
This apple crisp is a delicious dessert and a great way to enjoy fall's bounty from the orchard.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (103g)
- Rating
- 3.54 of 5 (186 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 medium apples
- 1/4 cup oatmeal, quick cooking
- 1/4 cup flour
- 1/2 cup brown sugar
- 1 tablespoon cinnamon
- 1/4 cup margarine
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 °F. Grease the bottom and sides of a square 9 x 9" pan.
- Remove the cores from the apples.
- Slice the apples.
- Spread the sliced apples on the bottom of the pan.
- Cut the margarine into small pieces and put in a medium-sized bowl.
- Add the oatmeal, flour, brown sugar and cinnamon.
- Using two knives, cut the margarine into the mixture until it looks like small crumbs.
- Sprinkle the mixture over the top of the apples.
- Bake in the oven for about 20 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 158.85 |
| Total Fat | 4.55 g |
| Saturated Fat | 0.91 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.07 mg |
| Carbohydrates | 29.21 g |
| Dietary Fiber | 2.98 g |
| Total Sugars | 20.95 g |
| Added Sugars included | 9 g |
| Protein | 0.97 g |
| Calcium | 26 mg |
| Potassium | 136 mg |
| Sodium | 50.04 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 60 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 5 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 12 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Notes
For different tastes, try other fruits like cherries, pears, peaches, or plums.
Recipes you may also like
- Berry Bread Pudding
- Butternut Squash & Apple Soup
- Skillet Catfish
- Mixed Fruit Salad
- Microwave Baked Apple
- Vegetable Pizza
- Chili Cheese Hominy
- Hearty Vegetable Salad with Herb Dressing
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-crisp-0. Federal works are public domain in the United States.