Applesauce
Homemade applesauce, an easy treat to make, is a wonderful side dish or dessert option.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1/10 of recipe (121g)
- Rating
- 3.22 of 5 (221 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 7 apples
- 1/2 cup water
- 1/4 cup sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash and then cut apples in quarters.
- Apples can be peeled, but fiber will be decreased.
- Combine apples and water in saucepan.
- Heat to boiling.
- Turn heat to low as soon as the water is boiling.
- Simmer over low heat for 15 to 20 minutes or until apples are tender.
- Stir occasionally to prevent sticking.
- Stir in sugar and heat until sugar is dissolved.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 105.45 |
| Total Fat | 0.23 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 25.7 g |
| Dietary Fiber | 2.94 g |
| Total Sugars | 21.93 g |
| Added Sugars included | 5 g |
| Protein | 0.24 g |
| Calcium | 7 mg |
| Potassium | 146 mg |
| Sodium | 0.53 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 7 mg |
| Phosphorus | 13 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 0 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Serving suggestion: Add 1 tablespoon cinnamon and stir before serving. Additional sugar can be added to increase sweetness. Brown sugar can be used instead of white.
Recipes you may also like
- Oat Snack Cakes
- Pumpkin Cookies
- Pumpkin Bread
- Red Lentils with Onion | Masoor Dal
- Fruit Juice Slush
- Salmon Spread
- Mousse a la Banana
- Black Bean and Couscous Salad
Source
Recipe by: Eating Right Is Basic — Michigan State University Cooperative Extension Service — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/applesauce. Federal works are public domain in the United States.