Mousse a la Banana
This sweet, creamy, and fruity treat is low in fat and rich in flavor.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.74 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons low-fat 1% milk
- 4 teaspoons sugar
- 1 teaspoon vanilla
- 1 medium banana, cut into quarters
- 1 cup low-fat plain yogurt
- 8 slices banana, 1/4-inch each
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place milk, sugar, vanilla, and banana in blender.
- Process 15 seconds at high speed until smooth.
- Pour mixture into a small bowl; fold in yogurt.
- Chill.
- Spoon into four dessert dishes; garnish each with two banana slices just before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 103.93 |
| Total Fat | 1.16 g |
| Saturated Fat | 0.7 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.06 mg |
| Carbohydrates | 18.9 g |
| Dietary Fiber | 0.74 g |
| Total Sugars | 15.89 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 3.8 g |
| Calcium | 124 mg |
| Potassium | 299 mg |
| Sodium | 45.99 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 106 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 13 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.4 mcg |
| Vitamin C | 6 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Black Bean and Couscous Salad
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Apple Cinnamon Bars
- Grilled Fruit
- Pumpkin Cookies
- Italian Inspired Summer Squash
- Applesauce
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mousse-la-banana. Federal works are public domain in the United States.