Italian Inspired Summer Squash
Fresh sweet basil and cheese give summer squash a burst of flavor.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/4 recipe
- Rating
- 3.32 of 5 (25 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice), divided
- 1 medium summer squash, thinly sliced
- 1 tablespoon water
- salt and pepper (optional, to taste)
- 1 tablespoon fresh basil
- 6 tablespoons Parmesan cheese or Romano cheese, grated
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Using a large, oven-proof frying pan, heat 1 tablespoon of oil on medium-high.
- Arrange squash in pan, add water, and season lightly with salt, pepper, if using, and basil.
- Cover and cook over medium heat for 5 minutes, or until tender crisp.
- Sprinkle with cheese and drizzle with remaining oil.
- Place under a preheated broiler and broil until cheese melts and browns slightly.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 102.61 |
| Total Fat | 9.31 g |
| Saturated Fat | 2.23 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 6.45 mg |
| Carbohydrates | 2.31 g |
| Dietary Fiber | 0.5 g |
| Total Sugars | 1.31 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.79 g |
| Calcium | 79 mg |
| Potassium | 127 mg |
| Sodium | 107.55 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 12 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 23 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 8 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 13 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 5 mg |
Notes
Tip: Add cut up fresh tomatoes, green peppers, green beans, eggplant, onions, or other vegetables in season.
Recipes you may also like
- Grilled Fruit
- Parmesan Peas
- Apple Cinnamon Bars
- Baked Chicken
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Oven-Roasted Vegetables
- Cooked Beans
- Black Bean and Couscous Salad
Source
Recipe by: Adapted from Summer Squash, Italian Style — Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/italian-inspired-summer-squash. Federal works are public domain in the United States.