Black Bean and Couscous Salad
This simple recipe is perfect for dinner tonight and a packed lunch tomorrow. It's full of colorful veggies and is filling and tasty.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 4.00 of 5 (4 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/2 cup chicken broth, low-sodium (or low-sodium vegetable broth)
- 1/2 cup couscous, uncooked
- 1 1/2 teaspoons apple cider vinegar
- 1/2 teaspoon ground cumin
- fresh lime juice (1 tablespoon, optional)
- 1 can (15 ounce) black beans, low-sodium (drained and rinsed)
- 1/2 medium onion, minced
- 1/2 medium red or green pepper, minced (minced)
- 1 cup frozen corn, thawed (or fresh, or low-sodium canned)
- fresh cilantro (2 tablespoons chopped, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Before starting to prepare the recipe: Wash red or green pepper and cilantro (if using).
- Wash and juice the lime into a small bowl (if using).
- Drain and rinse the black beans and corn (if using canned corn).
- Collect, mince, and measure all ingredients.
- Bring broth to a boil in a small pot, and stir in couscous.
- Cover the pot, and remove it from the heat.
- Let stand for 5 minutes.
- In a large bowl, whisk together oil, vinegar, cumin, and lime juice (if using).
- Add beans, onion, red or green pepper, and corn to the vinegar and oil mixture, and toss.
- Fluff the couscous well with a fork, breaking up any chunks.
- Add to beans and vegetables, and mix well.
- Taste.
- Add salt and black pepper if desired.
- Add cilantro (if using) and serve.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
- Eat within 3 to 5 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 103.93 |
| Total Fat | 0.61 g |
| Saturated Fat | 0.15 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 20.2 g |
| Dietary Fiber | 4.76 g |
| Total Sugars | 2.2 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.35 g |
| Calcium | 25 mg |
| Potassium | 279 mg |
| Sodium | 82.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 91 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 50 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Mousse a la Banana
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Apple Cinnamon Bars
- Grilled Fruit
- Pumpkin Cookies
- Italian Inspired Summer Squash
- Applesauce
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/black-bean-and-couscous-salad. Federal works are public domain in the United States.