Grilled Fruit
Fruit kabobs cooked on the grill make a tasty and healthy dessert.
- Yield
- 3 Servings
- Serving size
- 1/3 of recipe
- Rating
- 3.26 of 5 (82 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 1 cup pineapple chunks (fresh or canned)
- 1 peach (cubed)
- 1 banana (sliced)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place fruit chunks on a skewer to make kabobs.
- Grill or broil on low heat until the fruit is hot and slightly golden.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 102.94 |
| Total Fat | 0.35 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 24.55 g |
| Dietary Fiber | 2.12 g |
| Total Sugars | 20.06 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.13 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 333 mg |
| Sodium | 9.77 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 26 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 13 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 11 mg |
Notes
If using wooden skewers, thoroughly soak skewers in water prior to using to prevent burning (approximately 30 minutes). For a twist, try changing the fruit. Other fruits that grill well are apples, figs, pears, plums, cantaloupe, honeydew, and watermelon.
Recipes you may also like
- Italian Inspired Summer Squash
- Apple Cinnamon Bars
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Parmesan Peas
- Black Bean and Couscous Salad
- Mousse a la Banana
- Baked Chicken
Source
Recipe by: University of Wyoming Extension — Cent$ible Nutrition Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/grilled-fruit. Federal works are public domain in the United States.