Apple Cinnamon Bars
Apples are sandwiched between two cinnamon crumb layers for a delicious treat.
- Yield
- 24 servings
- Serving size
- 1 bar, 1/24 of recipe
- Rating
- 3.90 of 5 (238 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
Ingredients
- 4 medium apples
- 1 cup flour
- 1/4 teaspoon salt
- 1/2 teaspoon baking soda
- 1/2 teaspoon cinnamon
- 1/2 cup brown sugar, packed
- 1 cup oats, uncooked
- 1/2 cup margarine, 1 stick (or butter)
- 4 sprays of cooking spray
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 degrees F. Put the flour, salt, baking soda, cinnamon, brown sugar, and oats in the mixing bowl.
- Stir together.
- Add the margarine to the bowl.
- Use the 2 table knives to mix the ingredients and cut them into crumbs.
- Lightly grease the bottom and sides of the baking dish with cooking spray.
- Spread half of the crumb mixture in the greased baking dish.
- Remove the core from the apples and slice them.
- Put the apple slices into the baking dish.
- Top the apples with the rest of the crumb mixture.
- Bake in the oven for 40-45 minutes.
- Cut into squares.
- It will fall apart easily.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 103.33 |
| Total Fat | 4.12 g |
| Saturated Fat | 0.77 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 15.75 g |
| Dietary Fiber | 1.21 g |
| Total Sugars | 8.53 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 1.05 g |
| Calcium | 9 mg |
| Potassium | 59 mg |
| Sodium | 87.48 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 23 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 39 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 5 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 4 mg |
Notes
You can use applesauce (16 ounces) or canned apples in place of fresh apples. You can use either peeled or unpeeled apples.
Recipes you may also like
- Spicy Southern Barbecued Chicken
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Grilled Fruit
- Mousse a la Banana
- Black Bean and Couscous Salad
- Italian Inspired Summer Squash
- Parmesan Peas
- Baked Chicken
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network (original) — Recipe modification adapted from SNAP-Ed New York, October 2023
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-cinnamon-bars. Federal works are public domain in the United States.